معرفی بهترین موتورهای جستجوی چهره

آیا با موتورهای جستجوی چهره آشنایی دارید؟

نام موتور جستجوی چهره را شاید بارها و بارها شنیده‌اید. بیشتر افراد نسبت به این موتورها به دلیل افکاری که در مورد خطرناک و امنیتی بودن کاربرد آن‌ها منتشر شده، تمایلی ندارند اما باید دانست که این مورد، جنبه سرگرمی نیز دارد ک یکی از معروف‌ترین آنها جستجوی تصویر مشابه و یا پیدا کردن تصاویر سلبریتی‌هایی است که شباهت ظاهری به شما دارند. در این مقاله شما را با شش موتور جستجو که به طور اختصاصی با تشخیص چهره کار می‌کنند؛ آشنا کنیم.

صورت شما چه چیزی را آشکار می‌کند؟

این را بدانید که چهره به اندازه اثر انگشت منحصر به فرد و بدون سن نیست اما به راحتی ضبط و جستجو می‌شود. تشخیص چهره، در ترکیب با داده‌های دوربین‌های نظارتی یا نمایه‌های آنلاین، ابزاری قدرتمند در یافتن افراد و ردیابی آنها است.

ابزارهای تشخیص چهره و جستجو دارای طیف وسیعی از کاربردهای مفید هستند. این تصاویر نه تنها می‌توانند به پلیس در شناسایی مظنونان از فیلم دوربین‌های امنیتی کمک کنند و یا می‌توانند به عکاسان حرفه‌ای یا شرکت‌های رسانه‌ای کمک کنند تا مطالب بصری را فهرست بندی کرده و بایگانی‌های بزرگ و آسان برای جستجو ایجاد کنند.

بخش سرگرم‌کننده تشخیص هویت افراد با عکس این است که می‌توانید از روی ظاهرتان سن تقریبی را برآورد کند و یا اینکه با استفاده از ویژگی تصویر مشابه جستجو کنید و تصاویر مختلفی از افراد مشهور را پیدا کنید. علاوه بر این، تشخیص چهره می‌تواند جایگزین گذرواژه‌ها و کلیدها شود اما هر ابزار یک جنبه تاریک دارد.

چندی پیش، برنامه Facezam نشان داد که تشخیص چهره چگونه می‌تواند به حریم خصوصی شما کمک کند. سازندگان برنامه ادعا کردند که در عرض چند ثانیه می‌توانید با بارگذاری تصویری از چهره افراد، مشخصات فیس‌بوک آن‌ها را پیدا کنید.

در حالی که چنین برنامه‌ای سیاست‌های حریم خصوصی فیس‌بوک را نقض می‌کند، خود فیس‌بوک از جستجوی تشخیص چهره برای شناسایی افراد در عکس‌ها استفاده می‌کند (مگر اینکه این ویژگی را غیرفعال کرده باشید) و احتمالاً می‌توان گفت که موتور جستجوی چهره فیس‌بوک، بهتر از ابزار شناسایی FBI است.

چرا؟ از آنجا که شما به طور داوطلبانه پایگاه داده فیس‌بوک را با تنوع عظیمی از عکس‌ها پر کرده‌اید، همه این‌ها به بهبود تشخیص هویت افراد با عکس سریع‌تر از آنچه FBI فکر می‌کرد، کمک کرده و لازم است یادآوری کنیم که با توجه به اجازه و رضایت شما در انتشار تصاویر، همه این‌ها قانونی است. به یاد داشته باشید که در دنیای تکنولوژی برای همیشه نمی‌توانید صورت خود را پنهان کنید اما می‌توانید از حریم خصوصی خود به صورت آنلاین محافظت کنید.

بهترین موتورهای جستجوی چهره را بشناسید

شاید برایتان جالب باشد که موتورهای جستجوی تنها برای متن‌ها نیستند و گونه خاصی از موتورهای جستجو هستند که قادرند عکسی از چهره‌ را دریافت و با قابلیت جستجوی تصویر مشابه، چهره‌های شبیه به آن را در اینترنت جستجو و نمایش بدهند.

در اینجا چندین موتور جستجوی تشخیص چهره وجود دارد که می‌توانند شخصی را از روی عکس خود پیدا کنند و ممکن است شما را به تجربه این موتورها مشتاق کند. بیایید ببینیم آنها در مورد شما یا دوستان شما چه چیزی را فاش می‌کنند.

بهترین موتورهای جستجوی چهره را بشناسید
شاید برایتان جالب باشد که موتورهای جستجوی تنها برای متن‌ها نیستند و گونه خاصی از موتورهای جستجو هستند که قادرند عکسی از چهره‌ را دریافت و با قابلیت جستجوی تصویر مشابه، چهره‌های شبیه به آن را در اینترنت جستجو و نمایش بدهند.
  • جستجوی تصاویر Google: جستجوی معکوس صورت:

یکی از معروف‌ترین موتورهای جستجوی چهره که می‌توانید برای جستجوی عکس از آن استفاده کنید، Google Images است. این موتور جستجو، قدیمی‌ترین موتور جستجوی چهره است و بر خلاف اکثر سرویس‌های جستجوی چهره، هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که به زودی از بین برود.

در صفحه اصلی Google Images، تنها کاری که باید انجام دهید این است که نماد دوربین را در قسمت جستجو انتخاب کنید، برگه Upload an image را انتخاب کرده و سپس برای بارگذاری تصویر نمایه خود، Choose File را انتخاب کنید. Google وب را برای دو گروه از نتایج جستجو می‌کند.

آیا می‌دانید که می‌توانید در گوگل با تصاویر جستجو کنید؟ به جای کلمه کلیدی، می‌توانید از یک تصویر برای جستجوی تصاویر مشابه استفاده کنید.

برای جستجو بر اساس تصویر، روی نماد دوربین کلیک کنید. شما می‌توانید URL تصویر را جایگذاری کنید یا تصویری را بارگذاری کنید تا Google تصاویر مشابه را پیدا کند.

علاوه بر این، فقط با افزودن کمی کد می‌توانید از Google برای جستجوی چهره‌ها استفاده کنید.

 

گوگل همچنین امکان تشخیص چهره را در Google Photos ارائه می‌دهد، به این معنی که می‌توانید عکس‌های مورد نظر خود را برای افراد و حتی حیوانات خانگی جستجو کنید.

  • برنامه تشخیص چهره PicTriev

برنامه PicTriev در جستجوی تصویر مشابه با قابلیت جستجوی چهره‌های مشابه، یک قدم جلوتر می‌رود البته در حال حاضر این ویژگی محدود به افراد مشهور است اما با توجه به سرعت روز افزون تغییرات و پیشرفت تکنولوژی در آینده نه چندان دور قطعاً شاهد ایجاد و اجرای این ویژگی برای تمام افراد کره زمین خواهیم بود.

کاری که باید انجام دهید این است که URL را اضافه کنید یا عکس را در قالب JPG یا JPEG با اندازه‌ای بزرگ‌تر از 200 کیلوبایت بارگذاری کنید و موتور جستجو، تصاویر افراد مشهور موجود در اینترنت را به شما نشان می‌دهد.

اگر به دنبال تصویر افراد مشهور باشید، باید بدانید که این برنامه فوق العاده عالی کار می‌کند و حتی این برنامه به شما این امکان را می‌دهد که شباهت دو چهره را مقایسه کنید یا تخمین بزنید که آیا عکس‌های دو چهره یک شخص هستند. برای این کار بایستی در این برنامه، روی نماد متر در بالا سمت راست کلیک کنید، دو عکس بارگذاری کنید، شباهت یا هویت را انتخاب کنید و اجازه دهید PicTriev محاسبات خود را انجام دهد.

قبل از افزودن عکس، حتماً دستورالعمل‌های قالب‌بندی را برای بهترین نتایج دنبال کنید.

  • جستجوی عکس معکوس TinEye

موتور جستجوی عکس TinEye تقریباً مانند Google عمل می‌کند. می‌توانید تصویری را بارگذاری کنید یا نشانی اینترنتی را جایگذاری کرده و آن را جستجو کنید. TinEye دیگر از اپراتورهای جستجو پشتیبانی نمی‌کند و همین ویژگی آن را ساده‌تر و اساسی‌تر می‌کند البته این را بدانید که این برنامه نواقص زیادی دارد و بخش زیادی از اطلاعات آن منسوخ شده و در دسترس نیست.

این را نیز در نظر داشته باشید که بر خلاف گوگل، TinEye مستقیماً به صفحاتی که تصاویر را در آن پیدا کرده است پیوند می‌دهد و از تصاویر مشابه صرف نظر می‌کند.

  • جستجوی صورت PimEyes

مشابه موتور جستجوی چهره گوگل، PimEyes از تصاویر و تشخیص چهره برای جستجوی چهره‌های مشابه در بیش از 10 میلیون وب سایت استفاده می‌کند. دموهایی که از چهره‌های مشهوری مانند آنجلینا جولی یا زک افرون استفاده می‌کنند، امیدوار کننده به نظر می‌رسند.

به عنوان مثال، می‌توانید چهره جنیفر آنیستون را با استفاده از چهار عکس مختلف به طور همزمان جستجو کنید. موتور جستجوی چهره PimEyes، عکس‌های اصلی و سایر عکس‌های آنیستون را پیدا می‌کند.

جالب اینجاست که در حالی این برنامه، تصاویر اصلی مورد استفاده برای جستجو را پیدا می‌کند که شباهت تصاویر فقط در حدود 70 درصد است. آیا نباید به 100 درصد نزدیک شود؟ یا آیا الگوریتم وضوح تصویر، اندازه، روشنایی و سایر تغییرات دیجیتالی را در نظر می‌گیرد؟

ما این سرویس را امتحان کردیم و سه عکس متفاوت از PimEyes را برای تجزیه و تحلیل در اختیارمان قرار داد. البته عکس‌های دیگری از من وجود دارد که می‌توان آنها را در اینترنت یافت، اما PimEyes آن‌ها را تشخیص نداد. بهترین چیزی که می‌توانست پیدا کند چهره شخص دیگری با 62 درصد شباهت بود. ظاهراً تصاویر من در یکی از 10 میلیون سایت تجزیه و تحلیل شده توسط PimEyes نشان داده نمی‌شود.

توجه داشته باشید که PimEyes یک معامله 24 ساعته ارائه می‌دهد که دسترسی به نتایج جستجوی برتر خود را ایجاد می‌کند اما با توجه به ناقص بودن نتایج تست من، پرداخت هزینه این خدمات را توصیه نمی‌کنیم.

  • نسخه‌ نمایشی تشخیص چهره Betaface

Betaface جستجوی تشخیص چهره مشابه شناسایی عکس PicTriev را ارائه می‌دهد. می‌توانید تصویری را بارگذاری کنید یا نشانی اینترنتی تصویر را ارسال کنید و موتور جستجو می‌تواند با جستجوی تصویر مشابه، تمام چهره‌هایی را در عکس تشخیص دهد و مشخص می‌کند.

در مرحله بعد، می‌توانید چهره‌ها (با سایر تصاویری که بارگذاری کرده‌اید) را مقایسه کنید، افراد مشهور را جستجو کنید یا در ویکی پدیا برای هر چهره شناخته شده جستجو کنید. نتایج در جدول مطابقت تشخیص چهره ظاهر می‌شود.

این ابزار برای بارگذاری و مقایسه انبوه عکس‌ها مفید است. علاوه بر طبقه‌بندی چهره‌ها بر اساس 101 نقطه حرفه‌ای صورت، می‌توانید اندازه‌گیری هندسی و رنگی گسترده و همچنین ویژگی “فقط بهترین چهره” را فعال کنید اما به یاد داشته باشید که انتخاب این گزینه‌ها قطعاً سرعت پردازش را کند می‌کند اما کیفیت جستجوی شما را افزایش می‌دهد.

  • موتور جستجوی چهره Yandex

اگر در روسیه زندگی کنید، احتمال اینکه تا به حال در مورد Yandex نشنیده‌اید، بسیار کم است و در واقع یکی از محبوب‌ترین موتورهای جستجو در روسیه است. در اصل، این نسخه را می‌توان نسخه روسی Google برشمرد.

چرا باید از آن استفاده کنید؟ زیرا در واقع تشخیص چهره را بهتر از خود گوگل انجام می‌دهد، حداقل تا آنجا که به نتایج تصویر می‌رسد.

فرآیند انجام کار کاملاً مشابه Google است. شما نماد دوربین را در کنار فیلد جستجو انتخاب می‌کنید. سپس روی Select a file کلیک کنید. با این کار می‌توانید تصویر نمایه خود را بارگذاری کنید. پس از انجام این کار، با مشاهده نتایج تصویر و نشانی اینترنتی داده‌های یافته شده، خواهید دید که نتایج بسیار شبیه به نتایج جستجوی چهره Google است.

با کمی مقایسه متوجه خواهید شد که Yandex در واقع کار بهتری در یافتن تصاویر شما دارد، نه فقط تصاویر افرادی که بسیار شبیه شما هستند.

با آشنایی با این موتورهای جستجوی چهره، شما اکنون می‌دانید که بخش زیادی از ترس امنیتی بودن این موتورهای جستجو کاذب است و امکان استفاده مجانی از موتورهای جستجوی چهره را دارید و می‌توانید تشخیص هویت افراد با عکس را نیز انجام دهید و حتی سرگرمی‌های شگفت‌انگیزی برای پیدا کردن افراد شبیه به خود را فراهم کنید.

منابع:

 

https://www.makeuseof.com/tag/3-fascinating-search-engines-search-faces/

https://www.groovypost.com/howto/cool-search-engines-to-search-for-faces/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *